Відбулось перше засідання робочої групи з реформування інтернатних закладів


До вказаної робочої групи увійшли народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади та громадськості, експерти та фахівці в сферах освіти, охорони здоров’я та соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Очолили робочу групу заступник Глави Адміністрації Президента Ростислав Павленко та Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба.
Під час засідання презентовано результати моніторингового дослідження функціонування системи інтернатних закладів та закладів соціального захисту дітей, яке було проведене Уповноваженим Президента України з прав дитини спільно з  Альянсом «Україна без сиріт».
Згідно дослідження, в Україні функціонує 774 інтернатних закладів та закладів соціального захисту дітей. Із загальної кількості дитячих закладів найпоширенішими є спеціальні загальноосвітні школи-інтернати для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку (263 заклади), спеціалізовані загальноосвітні школи-інтернати з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів, ліцеї-інтернати, гімназії-інтернати, колегіуми-інтернати (91 заклад), загальноосвітні школи-інтернати для дітей, які потребують соціальної допомоги (89 закладів). Найменшу групу закладів в Україні становлять дитячі будинки (38 закладів), будинки дитини (38 закладів) та притулки для дітей (8 закладів).
Уповноважений з прав дитини наголосив, що сьогодні за існуючої системи освіти, установи де-факто надають соціальні послуги і виконують по відношенню до дітей виховну функцію, замість батьків.
«Такої практики немає у жодній демократичній країні. Освітні та соціальні послуги є відокремлені один від одного. Крім того, в умовах децентралізації діюча система інституційного догляду дітей не сприяє формуванню відповідальності громади за своїх дітей», - зазначив Микола Кулеба.
Також Уповноважений Президента з прав дитини повідомив, що Зараз в інтернатних закладах виховується 103 995 дітей, при цьому із них лише близько 10 тис.  – це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у всіх інших є батьки.  
«Зараз, в період децентралізації, головним завданням держави має бути забезпечення кожній дитині можливості рости та виховуватись не в закладі інтернатного типу, а в люблячій родині. Я переконаний, якщо кошти, які виділяються на фінансування інтернатів, будуть спрямуватись на підтримку сімей із дітьми та на надання необхідних послуг родинам в межах громади, нам вдасться зберегти тисячі дітей у сім’ях, і відпаде необхідність влаштувати їх до інтернатів», - підкреслив Микола Кулеба.
За результатами засідання утворено три експертних групи: з питань впровадження системи раннього втручання та реформування закладів системи Міністерства охорони здоров’я; з питань розвитку інклюзивної освіти та реформування закладів системи Міністерства освіти і науки; з питань удосконалення механізму забезпечення права дитини на виховання в сім’ї, або умовах, максимально наближених до сімейних та реформування закладів системи МСП
В рамках засідання всі учасники робочої групи висловили розуміння того, що реформування інтернатних закладів не може відбуватись швидко – для цього знадобиться не один рік, однак визначити головні завдання та окреслити чіткий план реформи потрібно вже зараз.

Джерело: Офіційне інтернет-представництво Президента України

вверх